14.4 C
Türkiye
Salı, Mayıs 30, 2023

Buy now

Uyuzun Geçtiğini Nasıl Anlarız ?

Uyuzun geçtiğini nasıl anlarız? Uyuz hastalığı nasıl anlaşılır? Uyuzun geçmeye başladığını nasıl anlarız ? uyuz geçtikten sonra kaşıntı devam eder mi ne kadar devam eder? Şeklinde kafanıza takılan birçok sorunun cevabını bu içerikte bulabilirsiniz.

Son zamanlarda Türkiye’de uyuz rahatsızlığı gündemde diyebiliriz. Ülkemizde yüzbinlerce kişi şu anda uyuz hastalığı ile mücadele ediyor. Uyuz hastalığını atlatabilmek hiç de kolay değil. Evdeki yataklarımıza yorganlarımıza, nevresim takımlarına oturduğumuz koltuklara varana kadar her tarafa yuva yapan en kötüsü de kendi cildimiz üzerinde tüneller açarak derimizin altında yaşamaya başlayan bu yaratıklardan kurtulmanın aslında birçok yolu bulunmaktadır. Uyuz hastalığı geçmiş gibi görünse bile bazen ne yazık ki geçtiğini anlamamız mümkün değildir. Bu rahatsızlık vücuda yerleştikten sonra 6 hafta sonra kaşıntılar ile meydana çıkar aynı şekilde vücuttan attıktan sonra da 6 hafta boyunca kaşıntılarınız devam edecektir. Yani vücudunuzda hiç uyuz akarı kalmasa dahi 6 hafta boyunca tıpkı uyuz hastalığınız devam ediyormuş gibi kaşınmaya devam edersiniz.

Uyuz hastalığına yakalanmak temizlik ya da hijyenle alakası olmayan bir durumdur. Dünyanın en temiz ve en titiz insanları bile uyuz olabilirler. Uyuz hastalığına yakalanmak için tokalaşma selamlaşma gibi kısa temaslar risk taşımaz. En az 15 dakika boyunca ya da cinsel yolla temas kurmak gerekiyor ki ancak bu şekilde uyuz hastalığı karşı tarafa bulaşır. Bir ailede bir kişi rahatsızlığına yakalandıysa ailenin diğer tüm bireyleri de ne yazık ki uyuz olacaktır.

Öncelikle uyuz hastalığının ne olduğu konusunda ve kişiden kişiye nasıl geçtiği konusunda bilgi sahibi olmadan uyuz hastalığının ne kadar süre içerisinde geçeceğini ve geçtikten sonra kaşıntının devam edip etmeyeceğini anlamanız ve kavramanız mümkün değildir. Uyuz hastalığı son zamanlarda yılda dünya genelinde 100 milyon insana ulaşmaktadır. Yani şu anda Türkiye’de değil Washington eyaletinde bile yaşasanız uyuz olma ihtimaliniz bulunuyor. Uyuz rahatsızlığının yurt dışında aşıları bulunsa da ne yazık ki Türkiye’de böyle bir aşı henüz yoktur bunun yerine doktorlar losyonlar kremler tavsiye etmektedir. Doğal yöntemlerle uyuzu hafifletmenin hatta bazen kurtulmanın da bir takım yolları vardır. Bunlardan en önemlisi beyaz sirke daha sonra da limon kolonyasıdır. Eğer evinizde beyaz sirke ya da limon kullanıyorsun yoksa bunun yerine üzüm sirkesi ve elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Ancak yine de her ne olursa olsun eğer uyuz hastalığına yakalandıysanız bir doktora gitmeniz ve önceden önlem almanız ve doktorun size verdiği tavsiyeler doğrultusunda hareket etmeniz en mantıklı hareket olacaktır. Uyuz rahatsızlığına yakalandığınızı sıcak suya girdiğiniz zaman anlarsınız. Girip şöyle rahat bir sıcak duş alayım dediğiniz zaman inanılmaz bir kaşıntı ile karşılaşırsınız. Uyuz rahatsızlığı Çok sinir bozucu bir hastalıktır. Özellikle de insanı geceleri yakalar. Sabah sanki siz işe kalkmayın ya da ertesi günü çok yorgun geçirin diye bu hayvanlar geceleri bütün vücudunuzda tüneller açarak gezinmeye başlar ve sizi sabahlara kadar rahatsız ederler. Hiç durmadan kaşınmak vücuda zarar verir vücudunuzda sivilceye benzer kabarcıklar oluşur daha sonra derinizde dökülmeler oluşur. Ne yazık ki bu hastalığın önüne geçilmemesi durumunda ilerleyen süreçlerde egzama gibi ciddi ve kalıcı rahatsızlıklara da yol açabildiği söylenmektedir.

Uyuz oldukça bulaşıcıdır. Cinsiyet ayrımı yapmadan çoluk çocuk demeden herkese bulaşabilir. Özellikle de insanların toplu olarak bulunduğu askeri kışlalar, huzurevleri, okullar gibi yerlerde uyuzla karşılaşabilmek son derece normaldir ve mümkündür. Şimdi uyuz hastalığından kurtuldunuz mu kurtulmadınız mı? Eğer kurtulduysanız nasıl anlayabilirsiniz eğer kurtulamadıysanız nasıl kurtulabilirsiniz size birazcık da bunlardan bahsedelim….

Uyuzdan Nasıl Kurtulabilirim ? Uyuz Hastalığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir ? Kesin Çözüm Var mıdır ?

İlk olarak şunu belirtmeliyim ki uyuz hastalığından kurtulmak öyle tahmin edildiği kadar kolay değildir. İlaçlara tonlarca para harcamak, her gün evinizi defalarca temizlemek o yüzden kurtulmak için çözüm olmayacaktır. Öncelikle sizlere daha önce uyuz hastalığından kurtulan insanlar hakkında yaptığımız genel bir araştırmayı ve hatta bizzat yakalanmış bir aile olarak uyuzdan nasıl kurtulduğumuzu anlatarak başlamak istiyorum. Eğer evinizde kapalı bir terasınız ya da kapalı bir balkonunuz var ise evde bulunan bütün kıyafetlerinizi, nevresim takımlarınızı, havlularınızı ve buna benzer her şeyinizi poşetlerin içerisinde doldurup poşetlere hava girmeyecek bir şekilde ağzını kapatarak balkona koyunu ve 12 gün kadar bekleyin, elbette bu süreç içerisinde boş boş durmayın aynı zamanda siz de beyaz sirkeyi bir sprey kutu içerisine doldurarak her gün evinizi sirke ile dezenfekte etmeye Özen gösterin.

Bir kere giydiğiniz kıyafeti bir daha giymeyin ve bir kez elinizi yüzünüzü sildiğiniz ya da duştan sonra kullandığınız Bir havluyu bir daha kullanmayın. Giydiğiniz kıyafetleri her gün yıkamak zorundasınız. Yıkarken de dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Kıyafetlerinizi 50 derece sıcaklığın üzerinde yıkamanız ve daha sonra da kurutma makinesinde kurutmanız gerekiyor. Eğer evinizde bir kurutma makinesi yok ise -10 derecede 6 saat kadar dondurmanız gerekiyor. Bu işlemleri yaptığınız takdirde kıyafetlerinize yumurtlamış olan dişi uyuz canlıları ölecektir. Fakat yumurtaların ölüm süreci için kesin bir şey söylenemez. Evinizde eşyalarınızı ve kıyafetlerinize yerleşmiş olan uyuz canlıları hızlı bir şekilde çiftleşerek çoğalırlar. Ancak burada size mutlu olarak verebileceğimiz bir haber var. Uyuz canlıları çiftleştiği zaman erkek uyuz ölür ve dişi canlı yaşamaya devam eder çünkü hamiledir.

Hamile olan uyuzlar 6 ile 10 gün arasında yumurtalarını cildinize bırakırlar. Bu yumurtalar iki haftaya kalmadan birer olgun uyuz canlısı haline gelir. Daha sonra onlar da çiftleşerek seri bir şekilde çoğalmaya başlarlar ve devam ederler. Bunu durdurabilmenin tek yolu güncel olarak giydiğiniz bütün kıyafetlerinizi her gün yıkamak evdeki nevresim takımlarınızı havlularınızı ve geri kalan tüm eşyalarınızı da beyaz sirke kolonya ile temizlemek ve doktorunuzun size tavsiye ettiği ya da reçete ettiği losyonlarınızı güncel olarak her duş sonrasında kullanmaktır. Hatta leş gibi kükür kokulu kremler kullanarak 3 gün 4 gün boyunca duş almadan gezmeniz ve bu şekilde hayatınıza devam etmeniz bile gerekebilir. Bu işlemleri devam ettirdiğiniz takdirde o yüzden kurtulmanız mümkün olacaktır. Yuz sadece kış aylarında kendini gösterir. Yaz aylarında uyuzu atlattığınızı düşünebilirsiniz fakat aradan belirli bir süre geçtikten sonra uyuz sancısı tekrar vücudunuza yerleşip yaşamına devam edebilir. İşin kötüsü vücuda yerleştikten sonra 6 hafta boyunca bunu anlamanız mümkün değildir. Bir buçuk ay sonunda kaşıntılar başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bugünden...