14.4 C
Türkiye
Salı, Mayıs 30, 2023

Buy now

Uyuz Ciddi Bir Hastalık mı ? Cinsel Yolla Kesin Bulaşır mı ?

Uyuz ciddi bir hastalık mı cinsel temas yolu ile bulaşır mı diye merak edenler için oluşturduğumuz bu içerikte kafanıza takılan bütün soruların cevabını net olarak bulabileceksiniz. Öncelikle uyuz hastalığı nedir ciltte uyuz belirtileri nelerdir uyuz hastalığı nasıl bulaşır emareleri nelerdir uyuz hastalığı nasıl tedavi edilebilir evde neler yapılabilir ve uyuz hastalığından nasıl korunulur gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Uyuz hastalığı sarcoptes scabei von hominis denilen başa bela bir böcek türünün vücudunuza yapışması ve sizi hiç bırakmak istememesi ile başlar. Bu böcek türüne Akar deniyor tıp dilinde tabii ki. Bu hayvan 8 bacaklı derinizin altına tüneller kazarak burada yaşamaya başlayan ve seri bir şekilde üreme gerçekleştiren son derece enteresan gözle görülmeyen sadece mikroskobik olarak görülebilen bir canlıdır. Kolay kolay yok edilemez ve öldürülemez. Oldukça inatçıdır bir çeşit enfeksiyonel cilt rahatsızlığı sebebidir. Ne kadar temiz ve titiz bir insan olduğunuzun herhangi bir önemi bulunmadan herkese bulaşabilir hatta söylenene göre dünyanın farklı ülkelerinde 100 milyon insan her yıl uyuz hastalığına yakalanmaktadır. İnsanlarda kabarık sivilce benzeri döküntüler ve yoğun bir kaşıntıya sebep açan uyuz hastalığı özellikle de yaz ve kış mevsiminde artış göstermektedir. Çok seri bir şekilde bulaşır. Eğer evde bir kişiyi uyuz bulaştıysa diğerlerinin uyuz olmama ihtimali düşünülemez.

Dünya genelinde oldukça yaygın bir rahatsızlık olan uyuz hastalığının Türkiye’de ne yazık ki aşı ve benzeri bir uygulaması ve tedavisi yoktur. Bunun yerine merhemler kremler hatta evde beyaz sirke üzüm sirkesi elma sirkesi kolonya gibi tedbirler alınır ve bu şekilde bu hastalıktan kurtulunabilir. Geceleri daha yoğun bir şekilde kaşıntıya yol açar bunun haricinde sıcak duşa girildiği zaman da deli gibi kaşınmaya başlayabilirsiniz tedavi edildiği zaman döküntülerin meydana gelmesini ve vücutta yaraların oluşmasını ve bununla birlikte de egzama ve buna benzer birçok rahatsızlığı getirebilir. Askeri kışlalar toplu yaşam alanları okullar kreşler ve buna benzer yerlerde yoğun bir şekilde görülebilir ve yayılabilir. Evinizde beslediğiniz evcil hayvanlarınızda kedilerde köpeklerde ve kuşlarda uyuz rahatsızlığı olmaz Çünkü bu hastalık hayvanlardan insanlara geçen bir hastalık değildir.

Uyuz Cinsel Yolla Kesin Bulaşır mı ? Cinsel İlişkide Uyuz Bulaşmaması için Ne Yapılır ?

Uyuz hastalığı sokakta tokalaştığınız bir arkadaşlığınızdan ya da oturduğunuz herhangi bir koltuktan uyuduğunuz bir nevresim takımından bulaşmaz bu ihtimal çok düşüktür. Uyuza yakalanabilmek için bir insan ile cinsel ilişkide bulunmanız ya da en az 15 dakika boyunca yoğun bir temas halinde olmanız gerekir. Bu nedenle cinsel yolla bulaşması son derece olağandır. Zaten uyuz hastalığının insandan insana bulaşmasının en büyük sebebi cinsel yolla bulaşmadır. Cinsel temas olduğu zaman uyuz kaçınılmazdır. Tıp dilinde skabiyes olarak tanımlanan uyuz hastalığı uyuz böceği olarak bilinir. Ortalama olarak 0.3 milimetre ile 0.5 milimetre arasında olan bu canlı gözle görülmediği için tedavi edilmesi ve bu canlıların deri üzerinden atılması son derece zordur. Özellikle erkeklerde cinsel organda ve cinsel bölgede bacakların arasında tabiri caiz ise halk dilinde apış arasında uyuz yoğun bir şekilde yaşamını sürdürebilir. Uyuz vücudumuza bulaştıktan 6 hafta sonra bunu fark edebilirsiniz. Aynı şekilde uyuzdan kurtulduktan 6 hafta sonra uyuzun bittiğini anlayabilirsiniz. Her iki durumda da cinsel yolla bulaşacak olan bu uyuz hastalığı vücuttan atıldıktan sonra 6 hafta boyunca kaşıntılar devam edecektir.

Uyuz rahatsızlığı cinsel yolla bulaştıktan sonra çiftleşmeler başlar. Scapies adı verilen bu böcekler vücudunuzda çiftleşirler ve yoğun bir şekilde çoğalmaya devam ederler. Çiftleşme sonrasında erkek uyuz böceği öleceği için küçük de olsa bir rahatlama hissedebilirsiniz fakat bu sizi sevindirmesin. Daha sonra anne uyuz böceği yumurtalarını vücudumuza bırakacak ve ortalama 6 ile 10 gün içerisinde bu yumurtalardan çıkan uyuzlar da büyüyecek olgunlaşacak ve kaşıntılar artacaktır. Bu gibi durumlarda yapılacak en mantıklı ve en doğru şey doktorunuza başvurmak ve doktorunuzun size tavsiye ettiği ya da reçete ettiği ilaçları ve merhemleri kullanarak sözünden hiçbir şekilde çıkmadan bütün tedbirleri almaktır.

Uyuz Alkolle Ya da Kolonya Sirke ile Ölür mü ? Engellenebilir mi ?

O yüzden kurtulabilmenin en güzel yöntemlerinden birisi beyaz sirke kolonya ya da alkol kullanmaktır. Alkolü içerek değil vücudunuza sürerek kullanmanız gerekiyor. Alkol içmek uyuz böceklerini mutlu edecek ve sizi daha fazla kaşınmanızı hatta deri üzerinde daha fazla yaralar bereler ve sivilce benzeri kabarcıklar oluşmasını sağlayacaktır Bu yüzden uyuz olduğunuz süreçte alkol almamanız gerekir. O yüzden kurtulmanın diğer en mantıklı yollarından birisi de günlük olarak giydiğiniz kıyafetleri 50 derece üzerinde sıcak suda yıkamak ve daha sonrasında kurutma makinesinde kurutmaktır eğer evinizde bir kurutma makinesi bulunmuyorsa -10 derecede bütün kıyafetlerimizi dondurup 6 saat boyunca bekletmelisiniz.

O yüzden kolonya ve sirke kullanmak çok mantıklıdır. Evinizde bulunan nevresim takımları çarşaflar yorganlarınız yastıklarınız günlük olarak kullandığınız havlularınız giydiğiniz kıyafetlerinize yıkamanın haricinde diğer ürünlerinize mesela kapı kolları, günlük olarak kullandığınız prizler ve benzeri şeylere beyaz sirkeyi bir sprey aracılığı ile sıkarak uyuz rahatsızlığından kurtulma sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bugünden...